Třetí ročník národní kybernetické soutěže zná své vítěze

25.04.2019 | Tiskové zprávy


Na univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se ve čtvrtek uskutečnilo národní finále již třetího ročníku kybernetické soutěže pořádané sdružením AFCEA. Vítězem soutěže určené hlavně středoškolákům se stal Vadim Kablukov z gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Slavnostního vyhlášení se vedle dalších osobností a armádních představitelů zúčastnil i ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, který soutěži v letošním roce zároveň udělil záštitu. Vybraní finalisté budou následně reprezentovat Českou republiku na celoevropském finále.

Celkem 40 finalistů muselo během finálového dopoledne ukázat své schopnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti a obrany. Do odpoledního programu postoupilo pouze 15 nejlepších. V rámci odpoledního bloku si soutěžící vyzkoušeli také takzvané sociální inženýrství a pokusili se v co nejkratším čase získat informace ze zkonstruovaného humanoida.

Po celý den probíhal na místě také osvětově-odborný program a doprovodné soutěže. Svůj stánek zde mělo i Vojenské zpravodajství, kde si zájemci mohli vyzkoušet virtuální realitu nebo se dozvědět více o možném pracovním uplatnění ve Vojenském zpravodajství nejen v oblasti kybernetické obrany, ale i dalších technických oborech.

Již třetí ročník kybernetické soutěže pro středoškoláky organizuje sdružení AFCEA pod hlavní záštitou Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Do soutěže se přihlásilo celkem 3 823 studentů z více než stovky středních škol. Z 15 konečných finalistů bude navíc sestaven tým, který bude reprezentovat Českou republiku na celoevropském finále.

Vojenské zpravodajství se podílí na chodu kybernetické soutěže jak v organizační, tak expertní rovině. Zástupci Národního centra kybernetických operací například v loňském roce pro finalisty uspořádali letní odborný workshop, kde se studenti seznámili s chodem kybernetického centra a prohloubili své znalosti v oblasti kybernetické obrany.