Vzpomínková akce a odborná konference v Čáslavi připomněly operaci Percentage

08.10.2021 | Tiskové zprávy


U příležitosti 80. výročí prvního paradesantního výsadku na území protektorátu, který organizoval československý zahraniční odboj z Velké Británie, se ve čtvrtek v Čáslavi konala vzpomínková akce a odborná konference. Pietní akt proběhl za účasti starosty Čáslavi Vlastislava Málka a ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna u pamětní desky nacházející se v místě seskoku jediného účastníka operace Percentage Františka Pavelky. Navazující odborná konference připomněla nejen samotnou operaci, ale i další témata týkající se historie vojenského zpravodajství a Československa.

Konference s názvem Boj o srdce Evropy s podtitulem České země a zpravodajské služby se zaměřila na vybraná historická témata se zpravodajským kontextem. Jednotlivé příspěvky se věnovaly například prvorepublikovému zákonu o hospodářském vyzvědačství, událostem roku 1938 jako příkladu hybridního konfliktu, osobnosti opomíjeného zpravodajce Karla Sedláčka či zdravotním aspektům nasazení československých parašutistů v protektorátu. Karel Straka z Vojenského historického ústavu zde také přednesl referát o představách a plánech na ozbrojené vystoupení proti okupantům v protektorátu v kontextu vztahů československého a britského zpravodajství.

Paradesantní výsadky organizovala z Londýna během druhé světové války skupina vojenských zpravodajců vedená plukovníkem Františkem Moravcem. Samotná operace Percentage se uskutečnila v noci z 3. na 4. října roku 1941, jediný člen výsadku svobodník aspirant František Pavelka byl tehdy vysazen u obce Koudelov poblíž Čáslavi – 35 kilometrů od plánovaného cíle.

Pavelkovi se přesto podařilo navázat kontakt s domácím odbojem a předat jeho zástupcům vysílačku, poselství exilové vlády v Londýně a další materiál. Na území protektorátu působil celkem tři týdny. Poté byl zadržen gestapem a podroben brutálnímu výslechu. O dva roky později jej spolu s dalšími odbojáři popravili v Berlíně.

Vzpomínkovou akci a odbornou konferenci uspořádal Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“ ve spolupráci s městem Čáslav a Vojenským zpravodajstvím.