Národní centrum kybernetických operací uspořádalo workshop pro studenty

28.08.2020 | Tiskové zprávy


Národní centrum kybernetických operací (NCKO) uspořádalo v úterý 25. srpna workshop pro studenty Univerzity obrany a finalisty letošního ročníku celostátní kybersoutěže pořádaného sdružením AFCEA. Účastníci se seznámili s činností centra a sami si vyzkoušeli také praktická cvičení.

Celodenní workshop byl rozdělen na dvě skupiny. Dopoledního bloku se zúčastnili studenti Univerzity obrany, na odpolední část byli pozvaní finalisté letošního ročníku kybersoutěže pod hlavičkou AFCEA, na které se Vojenské zpravodajství dlouhodobě podílí jak v organizační, tak expertní rovině. Kybersoutěž je určena pro studenty středních a vysokých škol, do prvního kola letošního ročníku se přihlásilo na 4 500 studentů.

V NCKO se studenti nejprve seznámili s teoretickými informacemi v oblasti kybernetické obrany včetně aktuálních hrozeb v kybernetickém prostoru či metody forenzní analýzy. Za pomoci odborníků centra si následně sami vyzkoušeli vyřešit různé scénáře, jak hrozby v kyberprostoru odhalit a analyzovat. Jedním z praktických cvičení byla například analýza paměti RAM, ve které měli studenti za úkol nalézt a pojmenovat probíhající škodlivý proces a zjistit o něm co nejvíce informací.