Jednání s ředitelem FBI

23.02.2024 | Tiskové zprávy


Ve čtvrtek 22. února 2024 jednali ministryně obrany Jany Černochová, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a další zástupci resortu obrany s ředitelem amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation, FBI) Christopherem A. Wrayem. Hovořili zejména o aktuální bezpečnostní situaci a rozvoji spolupráce.  

Návštěva Christophera Wraye v Praze potvrzuje a zdůrazňuje dlouhodobý význam spolupráce FBI se zahraničními partnery v boji proti globálním hrozbám. 

Nadstandardní bilaterální vztahy s českými partnery z resortu obrany se projevují zejména v oblastech kybernetické obrany a sdílení informací zaměřených na boj proti terorismu. Příkladem je lednová mezinárodní operace DYING EMBER řízená FBI. Do té se aktivním zásahem v kybernetickém prostoru zapojilo také Vojenské zpravodajství ČR (více zde).  

„Rychlé sdílení informací v rámci širší zpravodajské a bezpečnostní komunity je nesmírně důležité. A nejen ve vztahu k aktuální situaci na Ukrajině či Blízkém a Středním východě. V letošním roce jsou před námi tři velké sportovní události v podobě mistrovství světa v hokeji v ČR, fotbalového Eura v Německu a olympijských her v Paříži. Zajištění maximální bezpečnosti na těchto akcích je společnou prioritou všech stran,“ uvedla Jana Černochová.
 

240222_mo_3149.jpg