Výstava Boj o klíčky před Národním divadlem připomíná i generála Procházku

15.10.2019 | Tiskové zprávy


Slavnostní vernisáží byla včera zahájena výstava Boj o klíčky, která přibližuje dění v Národním divadle při listopadových událostech roku 1989. Jeden z panelů připomíná také bývalého ředitele Vojenského zpravodajství generálporučíka Radovana Procházku, který byl při sametové revoluci mluvčím stávkového výboru v Národním divadle.

Výstavu Boj o klíčky (Národní divadlo a revoluce 1989) tvoří 26 panelů popisujících jak jednotlivé události listopadu 1989, tak konkrétní osobnosti. Mezi nimi jsou například herci Josef Kemr, Martin Růžek či Vlasta Chramostová. Jeden z panelů je také věnován generálu Radovanu Procházkovi, pozdějšímu řediteli Vojenského zpravodajství.

Radovan Procházka začal v Národním divadle pracovat v roce 1964 poté, co byl 13 let vězněn komunistickým režimem. V Národním divadle strávil přes 25 let jako jevištní dělník, zbrojíř a rekvizitář. V listopadu 1989 se stal členem a mluvčím stávkového výboru Národního divadla a přímo se tak podílel na revolučních událostech.

Po sametové revoluci působil ve zpravodajských službách, v letech 1993 – 1995 stál v čele vojenské rozvědky a v letech 1995 – 1996 byl ředitelem Vojenského zpravodajství. Za svou činnost obdržel Řád prezidenta USA Legion of Merit a český prezident ho vyznamenal Řádem bílého lva.

Výstavu Boj o klíčky připravilo Národní divadlo pod vedením historika Petra Blažka. Expozice je u Národního divadla volně přístupná až do 29. listopadu.