Po 66 letech od smrti brigádního generála Františka Moravce byla urna s jeho ostatky v úterý 26. dubna 2022 uložena v kolumbáriu čáslavského hřbitova. Právě v tomto městě se před 127 lety tato významná osobnost Vojenského zpravodajství a resortu obrany narodila.
Urnu s ostatky generála Moravce převzala ve Washingtonu od zástupců rodiny a americké administrativy delegace vedená ministryní obrany Janou Černochovou.
„František Moravec navždy zůstane zpravodajskou legendou. Chci poděkovat všem na české i americké straně, kteří návrat ostatků připravili a dotáhli do úspěšného konce,“ říká ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
„Původně mělo k převezení ostatků dojít při příležitosti 125. výročí narození generála Moravce. Koronavirus vše zdržel a já jsem ráda, že se celou akci podařilo realizovat jako součást mé cesty do Spojených států,“ uvedla Jana Černochová.
Pietního ceremoniálu, který se uskutečnil na čáslavské letecké základně po příletu speciálu s delegací ministryně obrany z USA, se kromě zástupců resortu obrany a rodiny zúčastnila řada politických a veřejných představitelů.
Na úvod zazněly hymny ČR a USA a došlo k průletu dvojice Jas-39 Gripen. S proslovy poté vystoupili vnučka Anita Moravec Gard, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministryně Jana Černochová a starosta Čáslavi Vlastislav Málek. Následovala duchovní promluva vojenského kaplana plukovníka Jaroslava Kníchala a poté převoz urny s ostatky na čáslavský hřbitov. Zde ji vojáci čestné stráže uložili do kolumbária.
***
František Moravec se narodil v Čáslavi 23. července 1895. Účastnil se již první světové války, kam byl povolán v roce 1915. Po návratu z fronty se rozhodl dále pokračovat ve vojenské kariéře a v roce 1925 nastoupil na Vysokou školu válečnou v Praze, kterou absolvoval jako nejlepší ve svém ročníku.
Od roku 1929 byl František Moravec přednostou Zemského vojenského velitelství v Praze, v roce 1934 začal působit na působit na tehdejším zpravodajském oddělení Hlavního štábu.
V předvečer okupace 14. března 1939 odletěl společně s 11 vybranými spolupracovníky (tzv. Moravcova jedenáctka) a značnou částí zpravodajského archivu do Velké Británie.
V Londýně působil se svým týmem po celou válku. Kromě přísunu informací z protektorátu pro prezidenta Beneše a exilovou vládu mimo jiné organizoval výsadky parašutistů včetně nejznámější operace Anthropoid, tedy atentátu na Reinharda Heydricha.
V roce 1943 byl František Moravec povýšen do hodnosti brigádního generála. Po válce se vrátil do Československa, krátce po nástupu komunismu v roce 1948 byl nucen znovu emigrovat.
V Západním Německu spolupracoval s americkou rozvědkou, na začátku šedesátých let se natrvalo s rodinou přestěhoval do USA, kde působil coby poradce amerického ministerstva obrany. František Moravec zemřel dne 26. července roku 1966 ve Washingtonu na srdeční selhání.
Vojenské zpravodajství si odkaz generála Moravce pravidelně připomíná. Jeho jméno nese také 601. skupina speciálních sil. V roce 2019 bylo Františku Moravcovi uděleno čestné občanství města Čáslav in memoriam.
Osobnost Františka Moravce asi nejlépe charakterizují slova, která si zapsal během jednání o Mnichovské dohodě a jsou aktuální i dnes: „O hranicích a svobodě se nediskutuje. Ty se musí bránit vždy a všemi prostředky.“