Český tým zvítězil na mezinárodním kybernetickém cvičení na Tchaj-wanu

08.11.2019 | Tiskové zprávy


Český tým složený ze zástupců Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Národního centra kybernetických operací (NCKO) zvítězil na mezinárodním cvičení zabývajícím se kybernetickou bezpečností. Kybernetické cvičení CODE (Cyber Offensive and Defensive Exercise) se koná na Tchaj-wanu za přispění Spojených států amerických.

Cvičení se účastnily čtyři takzvané „červené“ týmy. Dva z nich postavil přímo Tchaj-wan a dále po jednom Malajsie a Česká republika, které soutěžily proti dvěma domácím „modrým“ týmům. V jednotlivých úkolech simulovaly červené týmy kybernetické útoky na státní a finanční sektor Tchaj-wanu, zatímco modré týmy se pokoušely své systémy bránit.

V soutěžním klání zvítězil tým České republiky, který byl složen ze zástupců NÚKIB a NCKO, které funguje v rámci Vojenského zpravodajství. Právě tyto instituce jsou v České republice garantem kybernetické bezpečnosti respektive obrany.

Tchaj-wan pořádá kybernetická cvičení pravidelně od roku 2013. Letos se však poprvé do kybernetického klání zapojily také týmy ze zahraničí. Celá akce byla zahájena již v pondělí dvoudenním teoretickým seminářem, ve středu poté začala praktická část cvičení.